O mnie

   Mam na imię Paweł i jestem uzależniony od kontaktu z drugim człowiekiem. W swym życiu spotykam się z ludźmi pełniąc różne, nierzadko przypisane mi role. Główną jednak rolą, którą staram się wypełniać najlepiej jak potrafię jest rola równorzędnego partnera w relacji z drugim człowiekiem. Od kilku lat na mojej drodze pojawiają się ludzie, którzy pragną wolnego od nałogów życia. Mam ten zaszczyt, by towarzyszyć im w poszukiwaniu właściwych rozwiązań, aby to co do tej pory pozostawało w sferze założeń i planów mogli wprowadzić w życie.

   Ukończyłem Pedagogikę Resocjalizacyjną z Profilaktyką Społeczną - Uniwersytet Śląski w Katowicach, Zarządzanie Kryzysowe - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz specjalistyczne szkolenie w Polskim Towarzystwie Zapobiegania Narkomanii w Katowicach. Jestem Certyfikowanym Specjalistą Psychoterapii Uzależnień (KBdsPN, nr certyfikatu: SP/1154/2016) i obecnie pracuję jako terapeuta na oddziale dla osób uzależnionych od alkoholu w Zakładzie Karnym. W przeszłości pracowałem min. w stacjonarnym Ośrodku Terapii Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Jeżówce, oraz w placówkach prywatnych, świadczących swe usługi osobom podejmującym próby trzeźwienia. Przez 8 lat pełniłem funkcję społecznego kuratora sądowego w wydziale rodzinnym i nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olkuszu. Wśród moich zainteresowań związanych z pracą zawodową znajdują się szczególnie tematy związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi, tzw. "dopalaczami", charakterystyka ich rynku, sposobów dystrybucji oraz form występowania.

   Dbając o jak najlepszą jakość usług, staram się systematycznie podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach. Ukończyłem pierwszy stopień szkolenia z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz Dialogu Motywującego. Szkolenia dotyczące pracy z osobami borykającymi się z uzależnieniami behawioralnymi (hazard, uzależnienie od internetu, pornografii) między innymi w formie Studium Profilaktyki Problemów Czynnościowych. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji, kierując się zasadami Kodeksu Etyczno Zawodowego Terapeuty Uzależnień. Jestem zobowiązany tym samym do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji pochodzących z terapii, a co istotne także samego faktu korzystania z niej, wobec osób trzecich np. rodziny i osób postronnych.

       W swojej pracy kieruję się wartościami i zasadami zgodnymi z etyką zawodową terapeuty uzależnień, co potwierdzone jest wpisem na listę: Kodeks etyki.

   Jestem instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności Survival. W pracy terapeutycznej często wykorzystuję założenia Wilderness Therapy - szczególnie w oddziaływaniach z młodzieżą. Organizuję warsztaty motywacyjne połączone z chodzeniem po rozżarzonych węglach (frewalking) oraz wiele innych aktywności związanych z ogólnie rozumianą profilaktyką.

   Prywatnie interesuję się sportem. Uprawiam kilka dyscyplin sportowych (bieganie, piłka nożna, rower, rolki). Kiedy potrzebuję chwilki spokoju, sięgam wówczas po książkę lub słucham muzyki. Uwielbiam Jurę Krakowsko – Częstochowską.

   Strona na której się znajdujesz nie ma charakteru komercyjnego a przedstawia jedynie moje przemyślenia na temat profilaktyki, terapii i koncepcji życia wolnego od nałogów. Szczegóły znajdziesz w kolejnych zakładkach witryny.

 

Wybrane publikacje:

psychologianet.plArtykuł pt: "Nowe substancje psychoaktywne - wczoraj i dziś". Portal psychologia.net.pl to jeden z czołowych serwisów poświęcony psychologii w Polsce, obecny w sieci już od 15 lat. Opublikowany artykuł poświęcony został problematyce NSP, czyli tzw. "dopalaczy", dynamice zmian oraz obecnym rozwiązaniom prawnym.

 

w praktyceSpecjalistyczne czasopismo dla psychologów i psychoterapeutów "PSYCHOLOGIA W PRAKTYCE", dostępne w formie prenumeraty. Opublikowany w listopadowym numerze artykuł mojego autorstwa podejmuje problematykę zależności pomiędzy przyjmowaniem substancji psychoaktywnych a występowaniem chorób psychicznych. Artykuły:

Temat numeru listopad 2019: "Substancje psychoaktywne a zaburzenia psychotyczne", 

Styczeń 2021: "Uzależnienie od alkoholu u kobiet"

 dzien dobry tvn pawel baran 

 Reportaż zrealizowany przez redakcję Dzień Dobry TVN na temat wykorzystania warsztatów Firewalking w terapii osób uzależnionych. Do zobaczenia pod linkiem: " Firewalking, czyli próba ognia"

 

 

 

teczka psychologa

Publikacje artykułów na temat:

"Wybrane techniki pracy z młodzieżą z problemem narkotykowym w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach"

"Choroba afektywna dwubiegunowa w kontekście uzależnień"

Teczka pracy psychologa i psychoterapeuty to profesjonalne wydawnictwo przeznaczone dla psychologów i psychoterapeutów, zawierające pomocne w prowadzniu terapii materiały. Budowana wiedza oparta jest na szeregu opisów konkretnych przypadków z praktyki autorów różnych specjalizacji.

Więcej informacji na stronie projektu: https://www.teczkapsychologa.pl/

 

teczka gminna komisa rozwiazywnia problemow alkoholowych

Jestem jednym z autorów tekstów poświęconych problematyce uzależnień a dokładnie uzależnieniu od substancji psychoaktywnych do teczki gotowych materiałów, programów i profilaktyki uzależnień dla gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. . Materiały kierowane są do członków GKRPA oraz osób interesujących się profilaktyką uzależnień. Więcej o projekcie można przeczytać na oficjalnej stronie:  http://www.profilaktykauzaleznien.pl/