Terapia uzależnień online - dyskretnie i anonimowo.

terapia uzaleznien online              Z badań przeprowadzonych na zlecenie PARPA wynika, że w dobie pandemii dwie trzecie poradni leczenia uzależnień świadczy swoje usługi zdalnie, w formie online. Terapia przez internet, lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnych nie jest nowością, i już wiele lat temu korzystano z możliwości jakie oferuje nam współczesna technika. Jak wiele innych rozwiązań, taka forma terapii miała tyluż zwolenników co i przeciwników. Nigdy wcześniej jednak ci drudzy nie znaleźli się w sytuacji, gdy prowadzenie terapii online byłoby w zasadzie jedną z podstawowych form umożliwiających pracę z osobami uzależnionymi.

            Nawet, jeśli uznać za zasadne wcześniejsze wątpliwości sceptyków co do takiej formy leczenia, dotyczące np. jakości samego kontaktu czy trudności w budowaniu autentycznej relacji,   wynikających z problemów i ograniczeń technicznych, dziś należałoby spojrzeć na te kwestie pod zupełnie innym kontem. Jeszcze jakiś czas temu mało kto wyobrażał sobie teleporadę czy konsultację lekarską przez internet, gdzie teraz jest to praktyka powszechna. Podobnie ma się kwestia zdalnych oddziaływań terapeutycznych. Powszechne do tej pory głównie w gabinetach prywatnych, dziś są standardem w większości publicznych placówek. Coraz więcej osób decyduje się nawet organizować spotkania grupowe w formie telekonferencji, co jeszcze bardziej pokazuje potrzebę kontaktu ze specjalistą ze strony klientów.

            Jakie zatem korzyści płyną z psychoterapii online? Pierwszą, która w zasadzie bije na głowę terapię w formie tradycyjnej jest dostępność. Poradnie, czy prywatne gabinety zazwyczaj mają ściśle określone godziny pracy, których zsynchronizowanie ze swoim planem dnia może być problemem, szczególnie dla osób pracujących. W pracy zdalnej zawsze istnieje możliwość dostosowania dogodnego terminu, odpowiadającego każdej ze stron. Mało tego, dostępność nie ogranicza się jedynie do czasu ale także odległości dzielącej terapeutę od klienta. Pobyt za granicą nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z terapii, gdzie częstym tego powodem jest np. bariera językowa. Bez względu czy jesteś we Francji czy w USA, możesz porozmawiać z polskim terapeutą.

            Inną kwestią przemawiającą na korzyść terapii przez internet, jest pewna doza anonimowości. Szczególnie dotyczy to osób zgłaszających się pierwszy raz. Samo pójście do poradni i spotkanie z terapeutą może budzić w nich lęk lub różnego rodzaju obawy. Spotkanie online z człowiekiem często z drugiego końca Polski, sam na sam w cztery oczy daje klientowi poczucie kontroli sytuacji. To on wybiera terapeutę, nie narażając się przy tym na kontakt z osobami postronnymi, co ma miejsce w przypadku sesji w gabinecie. Mało tego, wiele osób jako pierwszą formę kontaktu wybiera chat tekstowy, bez wizji i głosu. Czując się bezpieczniej, kolejne spotkania odbywają się już zazwyczaj w formie telekonferencji. Kwestie dyskrecji to dla wielu klientów priorytet a psychoterapia zdalna takie poczucie z pewnością daje.

            Przy spotkaniach w świecie wirtualnym nie bez znaczenia jest także fakt niższych kosztów finansowych, gdzie sam dojazd, miejsce parkingowe czy konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem, to kwestie z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę a które pochłaniają nie tylko pieniądze ale i czas klienta. Przy pracy online wystarczy tylko komputer z dostępem do internetu, lub coraz częściej po prostu smartfon umożliwiający połączenie z terapeutą.

            Dotychczas przeprowadzono szereg różnego rodzaju badań, mających na celu porównanie skuteczności różnych form oddziaływań, związanych z różnymi szkołami i podejściami terapeutycznymi. Żadne z badań jednoznacznie nie wskazało, aby skuteczność psychoterapii online była mniejsza niż jej standardowego odpowiednika, czyli kontaktu w realnym świecie. Osobiście wolę tradycyjną formę, jednak zdając sobie sprawę z różnego rodzaju ograniczeń pojawiających się w ostatnim czasie i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób poszukujących pomocy, jestem otwarty i pełen optymizmu co do możliwości jakie daje nam terapia online.

            Nie mając zbyt dużej przestrzeni i warunków do wskazywania wyższości tradycyjnych oddziaływań i kontaktu twarzą w twarz nad kontaktem online, warto zatem skupić się nad tym co mamy. Jakie mamy możliwości pracy w dobie pandemii i jak wpłynie to na nasze życie w przyszłości. Okazuje się bowiem, że psychoterapia prowadzona przez internet może mieć znacznie więcej korzyści niż wcześniej przypuszczano a teraz staje się dla wielu osób jedyną możliwością pracy nad sobą. Decydując się na terapię online, niejako przenosisz ją do domu. Miejsca bezpiecznego dla Ciebie, gdzie w jego zaciszu możesz skorzystać z szeroko oferowanych, profesjonalnych usług.