Głód alkoholowy - jak sobie z nim radzić?

jak sobie radzic z glodem alkoholowym   Głód substancji to jeden z podstawowych objawów uzależnienia zarówno od alkoholu jak i narkotyków. Głód alkoholowy to nic innego jak silny przymus wypicia połączony z chęcią doznania natychmiastowej ulgi. Towarzyszy mu napięcie, rozdrażnienie, niepokój oraz poczucie ogólnego dyskomfortu. Wiele osób opisuje go jako "ssanie w żołądku" oraz uczucie "braku czegoś". Umiejętność wczesnego rozpoznania go oraz podjęcie odpowiednich działań może uchronić człowieka przed sięgnięciem po alkohol do którego głód prowadzi. Głód alkoholowy to objaw którego doświadczyć można także w okresie abstynencji bez względu jakie mamy nastawienie do trzeźwości. Jest to jedyny objaw który może przypomnieć o sobie nawet po wielu latach trzeźwości.

   Wystąpienie uczucia głodu alkoholowego może wiązać się z wieloma sytuacjami, niekoniecznie związanymi z bezpośrednim kontaktem z alkoholem. Nawet jeśli ktoś nie pije od wielu lat, nie ma gwarancji, że głód nigdy więcej nie wystąpi. Jest wiele czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, które mogą do tego doprowadzić. Może to być na przykład przebywanie w miejscach w których kiedyś spożywało się alkohol czy uczestnictwo w sytuacjach kojarzących się z piciem. Oprócz tych sytuacji inicjujących powstawanie uczucia głodu, można mówić także o czynnikach wewnętrznych takich jak stres, zmęczenie czy emocje, które w przeszłości przeżywane były będąc pod wpływem alkoholu (złość, smutek ale i pozytywne jak np radość). Uczucie głodu nie pojawia się znienacka. gdybyśmy mieli rozrysować jego natężenie na wykresie to przyjęłoby ono kształt sinusoidy. Głód przychodzi bowiem falami. Mogą towarzyszyć mu objawy fizjologiczne takie jak np. nadmierne wydzielanie śliny czy pocenie.

   W przypadku radzenia sobie z głodem alkoholowym ważne są działania podejmowane w celu zapobieżenia jego występowaniu jak i te, które podejmuje się gdy głód już wystąpi. Istotnym jest ponadto, aby działania te były jak najszybsze a czynniki które go powodują jak najszybciej eliminowane.

 

   Zanim pojawi się uczucie głodu alkoholowego:

- unikaj sytuacji, miejsc które kojarzą Ci się z alkoholem lub które w przeszłości powodowały u ciebie powstawanie głodu alkoholowego

- korzystaj z grup wsparcia, spotkań z terapeutą, grupami AA

- ogranicz w diecie nikotynę i kofeinę

- dbaj zarówno o kondycję fizyczną jak i psychiczną

- istnieją leki osłabiające uczucie głodu alkoholowego. Zapytaj o nie lekarza psychiatrę.

- napisz do siebie krótki list na czarną godzinę o tym co jest dla Ciebie ważne teraz, gdy jesteś trzeźwy, jakie masz powody i korzyści z trzeźwości. Noś go przy sobie.

 

   Gdy głód już wystąpi:

- rozmawiaj z innymi o tym co się z tobą dzieje.

- jeśli odczujesz silny przymus napicia się, odłóż decyzję o sięgnięciu po alkohol w czasie

- odwróć uwagę, poczytaj książkę, obejrzyj film

- zmień otoczenie, wyjdź na spacer, rower, spróbuj zmęczyć się fizycznie

- zjedz coś, napij się wody

- spróbuj przypomnieć sobie straty jakich doznałeś w związku z piciem

- przeczytaj list na czarną godzinę, który napisałeś wcześniej

 

   Na koniec chciałbym jeszcze obalić pewien mit, o którym często wspominają moi klienci, zazwyczaj na kolejnej w ich życiu terapii. Pamiętaj, że świadome narażanie się na widok i zapach alkoholu, przebywanie w towarzystwie osób pijących, nie buduje Twojej odporności na niego a jedynie potęguje uczucie głodu!