Jak rozmawiać z dzieckiem o narkotykach

jak rozmawiac z dzieckiem o narkotykach   Rozmowa z dzieckiem na temat narkotyków dla wielu osób wydaje się być bardzo trudna. Wiedz jednak, że jeśli nie podejmiesz rozmowy Twoje dziecko i tak zdobędzie informacje których potrzebuje. Pytanie tylko z jakich źródeł? O narkotykach należy rozmawiać. Im wcześniej zareagujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że uchronisz swoją pociechę przed pokusami, namowami i w konsekwencji eksperymentowaniem z niebezpieczną substancją. Nie będę pisał tutaj o sytuacji, kiedy Twoje dziecko regularnie nadużywa narkotyków, bo temat ten podejmowany był tutaj. Skupię się natomiast na dwóch scenariuszach. Pierwszy, gdy młody człowiek nigdy nie miał kontaktu z narkotykami i drugi, kiedy ten kontakt się zdarzył ale jest incydentalny.

  

   Zanim dziecko sięgnie po narkotyki

1. Po pierwsze nie obawiaj się rozmowy z dzieckiem na temat narkotyków. Przygotuj się wcześniej, poczytaj najważniejsze informacje na temat rodzajów środków oraz skutków ich działania. Mogę polecić Ci takie strony jak: narkomania.gov.pl lub narkomania.org.pl

2. Zapytaj dziecka, co sądzi o narkotykach i osobach, które przyjmują niebezpieczne substancje. Staraj się poznać poziom i rodzaj jego wiedzy. Jeśli przyłożyłeś się do punktu nr 1, bez trudu dostrzeżesz czy dziecko posiada informacje oficjalne, czy takie których źródłem jest środowisko rówieśnicze.

3. W rozmowie skupiaj się na skutkach. Dopytuj, czy dziecko ma świadomość jakie mogą być konsekwencje przyjmowania narkotyków. Nie ograniczaj się jedynie do skutków zdrowotnych. Pamiętaj także o konsekwencjach prawnych czy społecznych.

4. Jeśli dziecko jest otwarte i chętnie przedstawia swoje stanowisko na temat narkotyków, możesz dopytać także o środowisko rówieśnicze, czy ktoś z jego otoczenia je przyjmował. Nie oceniaj tych zachowań, staraj się wskazać alternatywę. Zachęcaj dziecko do rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Pamiętaj, że najlepszą alternatywą dla narkotyków może być właśnie hobby Twojego dziecka.

5. Naturalnym procesem rozwoju Twojego dziecka w okresie dorastania będzie tworzenie własnych relacji interpersonalnych z grupą rówieśniczą. Zadbaj, aby Wasze dotychczasowe relacje nie rozluźniały się w tym czasie. Często rozmawiaj z dzieckiem na różne tematy. Pamiętaj, że przyzwyczajasz w ten sposób młodego człowieka do dialogu, co ułatwi Ci rozmowę szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

   Zdarzyło się i co teraz?

1. Przeprowadź rozmowę najszybciej jak się da ale nie w momencie jak dziecko jest pod wpływem narkotyku.

2. Postaraj się panować wówczas nad emocjami. Zbyt silne emocje mogą przerodzić dialog w kłótnie. Takie zakończenie rozmowy może najczęściej przynieść efekt odwrotny do zakładanego.

3. Już na samym początku zapewnij dziecko, że wiesz o wszystkim co się wydarzyło. Zacznij od zapytania o motywy, na szczegóły związane z pozyskaniem i sposobem przyjmowania przyjdzie jeszcze czas.

4. Dziecko musi poczuć, że jesteś po jego stronie i chcesz mu pomóc. Zaproponuj wsparcie, zapewnij o swojej przychylności, oczekując jednak szczerości z jego strony.

5. Unikaj oskarżeń, generalizowania. Odwołuj się do uczuć zarówno dziecka jak i swoich, jakie pojawiły się po całej sytuacji.

6. Jeśli w trakcie rozmowy z dzieckiem okaże się, że nie był to jego pierwszy kontakt z narkotykami, zaproponuj inne rozwiązania i skorzystanie z pomocy specjalisty, psychologa lub terapeuty uzależnień.

   Są tematy, na które rozmawia się z trudem. Gwarantuję Ci jednak, że w przypadku narkotyków im wcześniej go podejmiesz, tym będzie on łatwiejszy. Rozmowa z dzieckiem, które jeszcze nie sięgnęło po narkotyki, lub zrobiło to po raz pierwszy jest zupełnie inna niż w sytuacji gdy robi to regularnie. Zareaguj wcześniej a z czasem zobaczysz że profilaktyka się opłaca.